Najwyższe wieżowce mieszkalne w Polsce. Inwestycje, które warto zobaczyć!

2024-01-08 13:47
Olszynki Park
Autor: mat. prasowe Olszynki Park, Rzeszów – 161 m, 37 pięter

Choć drapacze chmur są przede wszystkim domeną Warszawy, wieżowców mieszkalnych przybywa też w innych miastach Polski. Przyjrzyjmy się najwyższym tego typu budynkom od Szczecina i Gdyni przez Wrocław po Rzeszów. Nie możemy też pominąć Katowic!

Spis treści

  1. Sky Tower, Wrocław – 212 m, 51 pięter
  2. Olszynki Park, Rzeszów – 161 m, 37 pięter
  3. Sea Towers, Gdynia – 142 m, 36 pięter
  4. Quorum, Wrocław – 140 m, 35 pięter
  5. Hanza Tower, Szczecin – 100 m, 27 pięter
  6. Gwiazdy oraz Kukurydze, Katowice – 87 m, 27 pięter

We wszelkiego rodzaju wysokościowce – przede wszystkim biurowe, ale też hotelowe i mieszkalne – Warszawa obfituje z kilku powodów. Obok cen gruntów w centralnej części miasta decydują o tym zyski, jakie można czerpać nie tylko z odpowiednio dużej powierzchni użytkowej, ale też z budynku o wyjątkowych walorach architektonicznych oraz widokowych. Szczytowe apartamenty, penthouse’y czy mezonety w wieżach Złota 44 (192 m), Cosmopolitan (160 m) albo Bliska Wola Tower (92 m) osiągają niespotykane gdzie indziej ceny. Jakie konkretnie, zdradzamy w artykule Najwyższe budynki mieszkalne Warszawy

Tym samym tropem idą deweloperzy z kolejnych miast Polski, zarówno najbardziej znaczących w skali całego kraju (największych czy najbardziej ludnych), jak i tych, które pełnią funkcję centrów regionalnych. Dodajmy, że choć wieże mieszkalne kojarzą się z architekturą na wskroś współczesną, bloki o charakterze drapaczy chmur wyrastały w naszym kraju nawet w niełatwych latach PRL-u. Zostawmy więc na boku inwestycje warszawskie i zobaczmy, gdzie na wysokich piętrach można zamieszkać w pozostałych częściach Polski.

Murator Remontuje: Jak samodzielnie zamontować drzwi?
Sky Tower, Wrocław
Autor: Gettyimages Sky Tower, Wrocław – 212 m, 51 pięter

Sky Tower, Wrocław – 212 m, 51 pięter

Ukończony w 2012 r. obiekt (proj. Studio Architektoniczne Fold s.c.) to jeden z najwyższych budynków w Polsce w ogóle, nie tylko w kategorii obiektów mieszkalnych. Wyprzedzają go jedynie trzy warszawskie gmachy biurowe – Varso (310 m, bez iglicy 230), Pałac Kultury i Nauki (237 m) oraz Warsaw Spire (220 m, bez iglicy 180).

Warto też podkreślić, że Sky Tower ma bryłę litą, bez czarowania kilkudziesięciometrowym masztem. Na górnych kondygnacjach wieży, od 28. do 48. piętra, mieszczą się ogółem 184 apartamenty. 227-metrowe luksusowe mieszkanie na 48. piętrze powstało jako trzeci najwyżej położony apartament w Europie! Po podziale przestrzeni tytuł ten ex-aequo dzierżą dwa mniejsze mieszkania. Wyżej, na 49. kondygnacji, mieści się już tylko punkt widokowy – najwyższy w kategorii punktów widokowych na budowli w Polsce.

Charakterystyczną sylwetę Sky Towera współtworzy 19-piętrowy obiekt z 52 apartamentami na poziomach 11 – 18. Niższe piętra zarówno tu, jak i w wieży przeznaczone są na biura. Uzupełnieniem kompleksu jest niskie podium z galerią handlową.

Olszynki Park: Ta inwestycja w Rzeszowie przyciąga uwagę

Olszynki Park, Rzeszów – 161 m, 37 pięter

Rzeszowska inwestycja reklamowana jest jako trzeci najwyższy budynek mieszkalny w Polsce (po inwestycjach Złota 44 w Warszawie i Sky Tower we Wrocławiu, a o włos – zaledwie 1 m – przed stołecznym Cosmopolitanem). W imponującej wieży oraz towarzyszącym jej niższym, 18-piętrowym obiekcie mają się znaleźć łącznie 292 apartamenty, mniejsze na niższych piętrach, a wysoko nawet 300-metrowe.

Rozrzeźbione bryły obu składowych kompleksu (proj. A.T. Architekci) mogą się kojarzyć z formami Złotej 44, ale w rzeczywistości zainspirowane są prawdziwa ikoną Rzeszowa – monumentalnym Pomnikiem Czynu Rewolucyjnego. Inwestycja kusi jednak nie tylko spektakularną architekturą oraz wysoką klasą zastosowanych materiałów i jakością wykończeń. Przyciąga także bogatą ofertą handlową i usługową, w tym strefą wypoczynku i odnowy biologicznej.

Zakończenie budowy pierwotnie planowano na II połowę 2023 r. Ze względu jednak na trwające prace można przewidywać, że oddanie budynku do użytku nastąpi w I połowie 2024 r.

Sea Towers
Autor: Gettyimages Sea Towers, Gdynia – 142 m, 36 pięter

Sea Towers, Gdynia – 142 m, 36 pięter

W chwili ukończenia budowy kompleksu (2009) był to najwyższy budynek mieszkalny w Polsce i jeden z najbardziej luksusowych. Wtedy wielkie wrażenie robiły nawet wideodomofony w mieszkaniach czy ciche, szybkobieżne windy. Do dziś natomiast Sea Towers wybija się położeniem nad samym brzegiem Zatoki Gdańskiej, co zapewnia rzeczywiście wyjątkowe, szerokie i dalekie widoki zarówno w stronę lądu, jak i morza.

Projektant zespołu, Andrzej Kapuścik, nadał całości charakterystyczną dla swojej twórczości szatę, która łączy elementy dekonstruktywizmu z high tech. Początkowo uznawana za niepokojącą, architektura ta wrosła w krajobraz okolic Skweru Kościuszki. W dwóch wieżach liczących 38 i 29 kondygnacji przewidziano ogółem 265 apartamentów. Niższe piętra inwestycji (przede wszystkim podium) wypełniły biura oraz lokale usługowe i gastronomiczne.

Na tle wszystkich wysokościowców mieszkalnych Polski tę inwestycję wyróżnia położenie w Trójmieście – metropolii o cechach kurortu. Z tego powodu apartamenty w Sea Towers charakter wyraźnie inwestycyjny (bardzo wiele z nich funkcjonuje w formule najmu okazjonalnego), co podnosi ich wartość do poziomów spotykanych tylko w Złotej 44. 

Quorum, Wrocław – 140 m, 35 pięter

Rozległy kompleks powstający na poprzemysłowych terenach w centrum Wrocławia wyróżnia się w naszym zestawieniu pod kilkoma względami. Przede wszystkim reprezentuje typ mixed-use, tzn. połączy funkcje biurowe, usługowe i mieszkalne. Co więcej, jego dominanta – 140-metrowa wieża, która stanie się drugim po Sky Tower najwyższym budynkiem miasta – w górnych partiach pomieści nie apartamenty, lecz biura.

W kompleksie Quorum zaprojektowanym przez Cavatina Architects zaplanowano ogółem 341 mieszkań o podwyższonym standardzie przy dość skromnej powierzchni (od 1 do 4 pokoi i od 27,45 do 70,64 m²). Najwyżej położone z nich znajdą się na 23. piętrze. Udogodnieniem dla mieszkańców ma być rozwinięta oferta handlowo-usługowa kompleksu z galerią handlową, licznymi punktami usługowymi (m.in. pralnią), siłownią oraz wieloma restauracjami. Dodatkowym atutem będą zielone tarasy na podium całego kompleksu oraz na poziomie czwartej kondygnacji, dostępne wyłącznie dla mieszkańców oraz pracowników biur.

Położenie nad brzegiem Odry zapewni też łatwy dostęp do cieszących się wielką popularnością bulwarów. Wielką atrakcją bez wątpienia stanie się punkt widokowy na szczycie wieży, z którego doskonale widać będzie historyczną część Wrocławia – z oddalonym o zaledwie 15 minut Rynkiem. 

Hanza Tower
Autor: Grzegorz Kluczyński Hanza Tower, Szczecin – 100 m, 27 pięter

Hanza Tower, Szczecin – 100 m, 27 pięter

Ukończony w 2021 r. wieżowiec powstawał nie bez przeszkód przez dekadę. Koncepcję architektoniczną budynku opracowała amerykańska pracownia Laguarda Low, a projekt budowlany – szczecińska firma Urbicon.

Wieża liczy 27 kondygnacji nadziemnych, w tym 21 mieszkalnych, 4 biurowe i 2 usługowo-handlowe. Deweloper kusił nabywców przede wszystkim położeniem – w centrum Szczecina, z dobrym dostępem do arterii komunikacyjnych miasta, a także do dworca kolejowego i lotniska, z których łatwo dostać się m.in. do Berlina, Hamburga czy Malmo.

W samym budynku znalazło się natomiast ok. 500 apartamentów o podwyższonym standardzie i praktycznych metrażach (do 90 m²). Klasę wnętrz ma tu budować wysokość kondygnacji (3 m) oraz szklana elewacja, zapewniająca wspaniałe widoki i dostatek światła. Mieszkańcy Hanzy mogą korzystać ze strefy spa, klubu fitness, saunarium i basenu. Do ich dyspozycji dostępna jest również pralnia samoobsługowa.

Gwiazdy oraz Kukurydze, Katowice – 87 m, 27 pięter

O czym była mowa na wstępie, wieże mieszkalne nie są wynalazkiem naszych czasów. W Warszawie świadczą o tym trzy 87-metrowe punktowce Ściany Wschodniej – tuż obok Pałacu Kultury i Nauki. W Katowicach natomiast powstały dwa duże osiedla z ponad osiemdziesięciometrowymi dominantami. Mowa o osiedlach Walentego Roździeńskiego oraz Tysiąclecia. Na pierwszym stanęły „Gwiazdy” (o wielokątnym planie), na drugim „Kukurydze” (o półkoliście zakończonych balkonach po obwodzie).

Autorami obu założeń byli Henryk Buszko i Aleksander Franta, do ojców Gwiazd należał ponadto Tadeusz Szewczyk. Oba założenia są cenione zarówno z uwagi na architekturę, jak i sąsiedztwo. W przypadku Kukurydz jest to rozległy Park Śląski, natomiast Gwiazdy stoją przez ulicę z terenami byłej kopalni Katowice, a dziś – Muzeum Śląskiego. Mieszkanie w jednym lub drugim kompleksie można upolować już w cenie 7000 zł/m².

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.