Jak zabezpieczyć osiedla przed podtopieniami? Budownictwo w obliczu zmian klimatu

2025-01-08 12:11
Bulwary Praskie
Autor: Materiał prasowy/ dompress.pl

Zmiany klimatyczne zmuszają deweloperów do wdrażania rozwiązań, które zapewnią mieszkańcom bezpieczeństwo i komfort w ekstremalnych warunkach pogodowych. Od retencji wód opadowych po zielone dachy – branża budowlana szuka nowych standardów adaptacyjnych. W sondzie serwisu dompress.pl eksperci wyjaśniają, jak w praktyce wyglądają inwestycje przyszłości, które odpowiadają na wyzwania środowiskowe.

Spis treści

  1. Jak zmiany klimatyczne wpływają na budownictwo mieszkaniowe?
  2. Zrównoważone technologie w nowych osiedlach
  3. Nowy standard w projektowaniu przestrzeni
  4. Przyszłość zrównoważonego budownictwa

Jak zmiany klimatyczne wpływają na budownictwo mieszkaniowe?

W obliczu zmian klimatycznych budownictwo przechodzi rewolucję, wprowadzając zrównoważone technologie i innowacyjne materiały. 

Tomasz Kaleta, dyrektor zarządzający ds. sprzedaży i marketingu w Develii, podkreśla znaczenie działań proekologicznych.

- W naszych inwestycjach szczególną wagę przykładamy do kwestii oszczędzania wody. Jeśli jest taka możliwość, budujemy zbiorniki retencyjne, pełniące funkcję magazynów wody deszczowej, która jest następnie wykorzystywana do podlewania zieleni na terenie osiedli. Pozwala to na znaczną redukcję zużycia wody pitnej. Dodatkowo, aby ograniczyć odpływ wód opadowych do systemów kanalizacyjnych, projektujemy i zakładamy ogrody deszczowe. Przy budowie nowych osiedli uwzględniamy również technologie umożliwiające ponowne wykorzystanie szarej wody. 

Z kolei Mateusz Bromboszcz, wiceprezes Atal, wskazuje na miejscowe regulacje prawne jako kluczowy element wdrażania rozwiązań klimatycznych.

- Uwzględniamy tę lokalną specyfikę i zgodnie z nią realizujemy swoje projekty. W praktyce oznacza to, że szczegółowo analizujemy i obliczamy wskaźniki opadowe, budujemy ogrody deszczowe i zbiorniki retencyjne na osiedlach zgodnie z lokalnymi wymogami, czego przykładem są nasze inwestycje w Gdańsku. Wspomniane działania wpisują się ponadto w szerszy kontekst budowania zielonej infrastruktury w naszych zespołach mieszkaniowych. 

W kontekście kwestii prawnych Zuzanna Należyta, dyrektor ds. handlowych w Eco Classic, zwraca uwagę także na temat pozwoleń na budowę.  

Ryzyko podtopień jest związane głównie z lokalizacją działki. Niestety, coraz częściej wydaje się pozwolenia na budowę na terenach o zwiększonym ryzyku. Na to należałoby zwrócić uwagę.

Zrównoważone technologie w nowych osiedlach

Nowoczesne osiedla muszą być odporne na skutki zmian klimatu, takie jak ulewne deszcze czy lokalne podtopienia.

Adrian Sączek dyrektor Działu Sprzedaży Produktów Deweloperskich w Mennicy Polskiej, odpowiadający za inwestycję Bulwary Praskie, podkreśla znaczenie retencji oraz powierzchni biologicznie czynnej. Dostrzega także potencjał w technologiach związanych z wykorzystaniem tak zwanej wody szarej. Niestety, jak przyznaje tego rodzaju rozwiązania nie są jeszcze powszechnie wykorzystywane.

Równie istotne są proekologiczne propozycje, jak te wymieniane przez Piotra Jakubowskiego, project directora w BPI Real Estate Poland. 

- Kluczową rolę w przeciwdziałaniu negatywnym skutkom zmian klimatycznych odgrywają nowoczesne materiały i technologie. Coraz częściej sięgamy po innowacyjne rozwiązania, takie jak zielony beton, drewno konstrukcyjne czy prefabrykaty, które charakteryzują się niższym śladem węglowym i wysoką efektywnością. Jednocześnie badamy ślad węglowy naszych projektów, dążąc do jego obniżenia i jesteśmy gotowi inwestować więcej w jakość naszych inwestycji, ponieważ zdajemy sobie sprawę z ich wpływu na życie przyszłych pokoleń. 

- Budowanie inwestycji odpornych na zmiany klimatyczne to przede wszystkim inwestowanie w rozwiązania zrównoważone, które stają się standardem. Retencja wód opadowych, zielone i białe dachy, instalacje fotowoltaiczne, wysoka sprawność energetyczna budynków czy infrastruktura wspierająca bioróżnorodność to tylko niektóre z rozwiązań, które powinny być integralną częścią każdej, nowej inwestycji.

Zobacz również: Rekordowa podaż na rynku deweloperskim w 2024. Czy ceny mieszkań spadną w 2025 roku?

Nowy standard w projektowaniu przestrzeni

Zielone dachy, instalacje fotowoltaiczne i retencja wód opadowych stają się podstawą projektów deweloperskich. Joanna Chojecka z Grupy Robyg wyjaśnia, jak kompleksowe podejście wpływa na ekologię i komfort mieszkańców.

- Większość naszych osiedli wyposażonych jest w minimum 5 rozwiązań niskoemisyjnych, jak np. oświetlenie LED w częściach wspólnych, szklenia trzyszybowe, wymienniki ciepła, systemy sterowania instalacjami, windy z odzyskiem ciepła, czujniki ruchu i zmierzchu czy zielone dachy.

- Ponadto na każdym osiedlu projektujemy obszerne tereny zielone, ogrody deszczowe, place zabaw, siłownie oraz monitoring wizyjny HD. Przygotowane są specjalne tereny spacerowe, a także budki dla ptaków i domki dla owadów. Stosujemy też farby elewacyjne i kostkę antysmogową pochłaniające zanieczyszczenia.

Również Małgorzata Mellem z Budlex zwraca uwagę na przystosowanie przestrzeni miejskiej do zmian klimatu oraz kwestie związane z odpowiednim zarządzaniem projektami.

Kluczową rolę odgrywa tu zrównoważone planowanie przestrzenne, uwzględniające adaptację miast do ekstremalnych zjawisk pogodowych. W zarządzaniu wodami opadowymi niezbędne jest wdrażanie rozwiązań takich jak systemy retencji, zielone dachy, przepuszczalne nawierzchnie czy zbiorniki infiltracyjne, które mogą efektywnie redukować ryzyko podtopień.

Przyszłość zrównoważonego budownictwa

W obliczu postępujących zmian klimatycznych, takich jak coraz częstsze ulewy i lokalne podtopienia, deweloperzy stawiają na zrównoważone projektowanie przestrzeni.

Prezes zarządu Alter Investment Damian Tomasik wyjaśnia:

- W kontekście postępujących zmian klimatycznych, czego skutkiem są coraz częstsze ulewy i lokalne podtopienia, priorytetem jest dla nas tworzenie projektów, które minimalizują negatywny wpływ na środowisko i przyczyniają się do budowania odporności miast.  

Tomasz Trzyszka dytektor techniczny z Aurec Home podkreśla:

- Aby przeciwdziałać skutkom tych zjawisk, potrzebne są zrównoważone rozwiązania uwzględniające zarówno ekologiczne, jak i technologiczne aspekty. Skuteczne zarządzanie deszczówką wymaga odpowiedniego planowania przestrzennego, z wykorzystaniem terenów zielonych, takich jak parki czy odpowiednich zbiorników, które umożliwiają jej infiltrację. Zwiększenie tych powierzchni pozwoli na zatrzymywanie wody i jej stopniowe wchłanianie. Nowoczesne technologie budowlane, takie jak nawierzchnie przepuszczalne, zielone dachy oraz systemy retencyjne, mogą skutecznie wspierać miasta w zarządzaniu nadmiarem wody. Odzysk deszczówki można wykorzystać także do nawadniania zieleni miejskiej czy osiedli. 

 Aleksandra Słodka, architekt przestrzeni w Archicom, również zaznacza, że roślinność na osiedlach odgrywa kluczową rolę.

- Wykorzystanie zieleni w spowalnianiu obiegu wody jest pierwszym i najprostszym rozwiązaniem. Dojrzałe drzewo jest w stanie odparować 500 l wody dziennie, a dodatkowe nasadzenia krzewów, niższych roślin czy nawet trawników wpływają dodatnio na ten bilans. Woda zatrzymuje się w liściach, spływa w głąb podłoża i nie odpływa niekontrolowanie. Wykorzystywanie powierzchni pionowych budynków jako płaszczyzny nasadzeń pnączy jest kolejnym pozytywnym kierunkiem. Zielone ściany nie nagrzewają się tak jak ściany bez roślin. Zieleń w mieście zmniejsza zatem i niweluje skutki zjawiska wyspy cieplnej, poprawia mikroklimat oraz jakość powietrza, będąc naturalnym filtrem zanieczyszczeń. 

- Wprowadzenie rozwiązań, takich jak retencja wód, zielone dachy i nowoczesne technologie, to odpowiedź na współczesne wyzwania klimatyczne. Inwestycje stają się nie tylko bardziej przyjazne środowisku, ale również zapewniają mieszkańcom komfort i bezpieczeństwo w zmieniających się warunkach.

Przeczytaj także: NOHO ONE w Warszawie z pozwoleniem na budowę. Apartamenty premium staną w miejscu dawnej fabryki Polfy

Most kratownicowy we Włocławku
Murowane starcie
Ogrzewanie – podłogowe czy grzejniki? MUROWANE STARCIE
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.