Jaki był rynek budownictwa mieszkaniowego w 2023? Komentarze ekspertów PZFD do najnowszego raportu GUS

2024-01-24 15:41
Rynek mieszkaniowy 2023
Autor: S. Starnawski/Grupa Murator W 2023 roku deweloperzy przekazali do użytku o 5,2% mniej lokali niż przed rokiem

Jak wynika z najnowszego raportu Głównego Urzędu Statystycznego „Budownictwo mieszkaniowe w okresie styczeń – grudzień 2023 roku”, w ubiegłym roku oddano do użytku łącznie 220,4 tys. lokali, z czego 62% stanowiły mieszkania wybudowane przez deweloperów. Poznajmy komentarze ekspertów Polskiego Związku Firm Deweloperskich.

Spis treści

  1. Strefa spadków w budownictwie mieszkaniowym
  2. Liczba mieszkań oddawanych do użytkowania – prognozy
  3. Mniej pozwoleń na budowę w 2023 roku
  4. Kluczowe problemy procesu budowlanego według PZFD
Dworzec Metropolitalny w Lublinie

Strefa spadków w budownictwie mieszkaniowym

Zgodnie z danymi zawartymi w najnowszym raporcie GUS w 2023 roku oddano do użytku łącznie 220,4 tys. mieszkań, w tym 136,5 tys. to lokale przekazane przez deweloperów – to o 5,2% mniej niż przed rokiem. Spadki rysują się też w prognozach na kolejny rok.

Udział budownictwa spółdzielczego, komunalnego i społeczno-czynszowego to poniżej 2% rocznej produkcji na rynku. 

Liczba mieszkań oddawanych do użytkowania – prognozy

Polski Związek Firm Deweloperskich szacuje, że w 2025 roku liczba nowych mieszkań przekazanych nabywcom znacząco spadnie i nie przekroczy 117 tys. sztuk.

W najbliższych trzech latach polskie mieszkalnictwo odczuje strukturalne braki podaży nowych inwestycji, czego efektem będzie przekazywanie w ręce nabywców mniejszej liczby mieszkań niż miało to miejsce przez ostatnie kilka lat. Odbudowa podaży będzie długotrwałym procesem, w dodatku bardzo podatnym na czynniki ekonomiczne oraz polityczne. I właśnie w dużej mierze od działań podejmowanych przez rządzących, zależeć będzie to, czy deweloperzy będą w stanie sprawnie uruchamiać nowe inwestycje i wprowadzać mieszkania do sprzedaży.

– Patryk Kozierkiewicz, ekspert PZFD

Mniej pozwoleń na budowę w 2023 roku

Jak zauważa PZFD, w 2023 roku potężne spadki odnośnie do uzyskanych pozwoleń na budowę zanotowały zarówno sektor deweloperski, jak i indywidualny. 20-procentowy spadek dotyczył zgód otrzymanych pozwoleń przez deweloperów (ponad 40 tys. mniej mieszkań), co świadczy o strukturalnych problemach z podażą gruntów. Zapowiada to również jeszcze większe trudności z dostarczaniem nowych mieszkań na rynek w kolejnych latach.

Brak nowych inwestycji na rynku przełoży się z kolei na dalsze wzrosty cen mieszkań.

PZFD zwraca również uwagę na analogiczną sytuację w budownictwie indywidualnym – tak niewielką liczbę pozwoleń na budowę odnotowano ostatnio niemal 10 lat temu.

Przeczytaj także:

Pod względem liczby rozpoczętych przez deweloperów inwestycji miniony rok również nie należał do najlepszych. Ruszyły budowy przynoszące o ponad 50 tysięcy mniej lokali w stosunku do 2021 roku.

Kluczowe problemy procesu budowlanego według PZFD

Polski Związek Firm Deweloperskich opracował dokument określający decydujące dla rynku obszary procesu budowlanego.

Jedną z istotnych kwestii jest odblokowanie gruntów pod budowę mieszkań, w tym działek będących własnością spółek Skarbu Państwu oraz KZN, zamrożonych pod program Mieszkanie Plus. Eksperci wskazują również na potrzebę przesunięcia wejścia w życie kluczowych etapów ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, w tym danie samorządom więcej czasu na przygotowanie planów miejscowych.

„Najpilniejszym z działań i równocześnie możliwie najszybszym do wprowadzenia jest konieczność wycofania się z niekorzystnych zmian w tzw. specustawie mieszkaniowej w zakresie wskaźników miejsc parkingowych” – czytamy w komentarzu PZFD. Eksperci Związku wskazują, że przepisy te spowodowały nieopłacalność inwestycji realizowanych w trybie specustawy mieszkaniowej.

Zdaniem PZFD konieczne są również zmiany w obowiązującym prawie budowlanym, zwłaszcza w zakresie nieuzasadnionych odwołań od pozwoleń na budowę, a także modyfikacja przepisów rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, które nakładają na firmy obowiązek sytuowania placu zabaw dla inwestycji w zakresie pojedynczych budynków wielorodzinnych.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.