Jaki był rynek budownictwa mieszkaniowego w 2023? Komentarze ekspertów PZFD do najnowszego raportu GUS
Jak wynika z najnowszego raportu Głównego Urzędu Statystycznego „Budownictwo mieszkaniowe w okresie styczeń – grudzień 2023 roku”, w ubiegłym roku oddano do użytku łącznie 220,4 tys. lokali, z czego 62% stanowiły mieszkania wybudowane przez deweloperów. Poznajmy komentarze ekspertów Polskiego Związku Firm Deweloperskich.
Spis treści
- Strefa spadków w budownictwie mieszkaniowym
- Liczba mieszkań oddawanych do użytkowania – prognozy
- Mniej pozwoleń na budowę w 2023 roku
- Kluczowe problemy procesu budowlanego według PZFD
Strefa spadków w budownictwie mieszkaniowym
Zgodnie z danymi zawartymi w najnowszym raporcie GUS w 2023 roku oddano do użytku łącznie 220,4 tys. mieszkań, w tym 136,5 tys. to lokale przekazane przez deweloperów – to o 5,2% mniej niż przed rokiem. Spadki rysują się też w prognozach na kolejny rok.
Udział budownictwa spółdzielczego, komunalnego i społeczno-czynszowego to poniżej 2% rocznej produkcji na rynku.
Liczba mieszkań oddawanych do użytkowania – prognozy
Polski Związek Firm Deweloperskich szacuje, że w 2025 roku liczba nowych mieszkań przekazanych nabywcom znacząco spadnie i nie przekroczy 117 tys. sztuk.
W najbliższych trzech latach polskie mieszkalnictwo odczuje strukturalne braki podaży nowych inwestycji, czego efektem będzie przekazywanie w ręce nabywców mniejszej liczby mieszkań niż miało to miejsce przez ostatnie kilka lat. Odbudowa podaży będzie długotrwałym procesem, w dodatku bardzo podatnym na czynniki ekonomiczne oraz polityczne. I właśnie w dużej mierze od działań podejmowanych przez rządzących, zależeć będzie to, czy deweloperzy będą w stanie sprawnie uruchamiać nowe inwestycje i wprowadzać mieszkania do sprzedaży.
– Patryk Kozierkiewicz, ekspert PZFD
Mniej pozwoleń na budowę w 2023 roku
Jak zauważa PZFD, w 2023 roku potężne spadki odnośnie do uzyskanych pozwoleń na budowę zanotowały zarówno sektor deweloperski, jak i indywidualny. 20-procentowy spadek dotyczył zgód otrzymanych pozwoleń przez deweloperów (ponad 40 tys. mniej mieszkań), co świadczy o strukturalnych problemach z podażą gruntów. Zapowiada to również jeszcze większe trudności z dostarczaniem nowych mieszkań na rynek w kolejnych latach.
Brak nowych inwestycji na rynku przełoży się z kolei na dalsze wzrosty cen mieszkań.
PZFD zwraca również uwagę na analogiczną sytuację w budownictwie indywidualnym – tak niewielką liczbę pozwoleń na budowę odnotowano ostatnio niemal 10 lat temu.
Przeczytaj także:
- Osiedle Literacka w Warszawie – w miejscu dawnego „szkieletora” rosną apartamentowce. Zdjęcia z budowy
- Ceny mieszkań Szczecin – rynek pierwotny, styczeń 2024
Pod względem liczby rozpoczętych przez deweloperów inwestycji miniony rok również nie należał do najlepszych. Ruszyły budowy przynoszące o ponad 50 tysięcy mniej lokali w stosunku do 2021 roku.
Kluczowe problemy procesu budowlanego według PZFD
Polski Związek Firm Deweloperskich opracował dokument określający decydujące dla rynku obszary procesu budowlanego.
Jedną z istotnych kwestii jest odblokowanie gruntów pod budowę mieszkań, w tym działek będących własnością spółek Skarbu Państwu oraz KZN, zamrożonych pod program Mieszkanie Plus. Eksperci wskazują również na potrzebę przesunięcia wejścia w życie kluczowych etapów ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, w tym danie samorządom więcej czasu na przygotowanie planów miejscowych.
„Najpilniejszym z działań i równocześnie możliwie najszybszym do wprowadzenia jest konieczność wycofania się z niekorzystnych zmian w tzw. specustawie mieszkaniowej w zakresie wskaźników miejsc parkingowych” – czytamy w komentarzu PZFD. Eksperci Związku wskazują, że przepisy te spowodowały nieopłacalność inwestycji realizowanych w trybie specustawy mieszkaniowej.
Zdaniem PZFD konieczne są również zmiany w obowiązującym prawie budowlanym, zwłaszcza w zakresie nieuzasadnionych odwołań od pozwoleń na budowę, a także modyfikacja przepisów rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, które nakładają na firmy obowiązek sytuowania placu zabaw dla inwestycji w zakresie pojedynczych budynków wielorodzinnych.