Są plany na pustostany. Nawet o 75 tysięcy więcej mieszkań dla Polaków

2024-10-23 12:12
Koalicja na rzecz pustostanów
Autor: Fundacja Habitat for Humanity Poland Koalicja „Pustostany na Domy”. Zrzesza ponad 30 partnerów, w tym przedstawicieli największych miast m.in: Warszawa, Kraków, Łódź, Włocławek, Bytom, organizacje pozarządowe, ruchy miejskie, instytucje badawcze, a także lokalnych praktyków i aktywistów.

Z inicjatywy Fundacji Habitat for Humanity Poland, została powołana koalicja na rzecz  zagospodarowania pustostanów. Według 30 partnerów zrzeszonych w koalicji, odpowiednia polityka gospodarowania wolnymi lokalami i adaptacja istniejących pustostanów może przyczynić się do powstania znacznego zasobu dostępnych cenowo mieszkań i zmniejszyć kryzys mieszkaniowy w Polsce.  

Spis treści

  1. W Polsce brakuje średnio około 2 mln mieszkań
  2. Trzeba zwiększyć liczbę dostępnych mieszkań, remontując pustostany
  3. Co dalej z Funduszem Dopłat Banku Gospodarstwa Krajowego?
Murator Remontuje: Jak samodzielnie wykonać efekt betonowej ściany?
Materiał sponsorowany

W Polsce brakuje średnio około 2 mln mieszkań

Jak podaje Fundacja Habitat for Humanity Poland, od wielu lat Polska zmaga się z rosnącym kryzysem mieszkaniowym. Badania wskazują, że aktualnie w kraju brakuje około 1,5 - 2 mln dostępnych cenowo lokali mieszkalnych, a polskie nieruchomości należą do najbardziej przeludnionych w Europie. Jednocześnie,  z danych  Narodowego Spisu Powszechnego z 2021 roku wynika, że w Polsce jest aż 1,8 mln pustostanów. 

Polecamy: „Kredyt na start” się opóźnia. Czy nabywcy czekają na jego ogłoszenie i czy deweloperzy wstrzymują się z nowymi inwestycjami?

Ceny na rynku prywatnym rosną, a brak dostępnych cenowo mieszkań oraz adekwatnych, systemowych rozwiązań zwiększających ten zasób jest coraz bardziej odczuwalny. Tymczasem liczba pustostanów - zwłaszcza w przypadku zasobów samorządów – stale wzrasta.  

Musimy odwrócić ten bieg rzeczy i zamienić niszczejące pustostany w dostępne cenowo mieszkania – przede wszystkim dla tych najbardziej potrzebujących. I właśnie dlatego powstała nasza koalicja „Pustostany na Domy – mówi Magdalena Dul-Komosińska Prezeska Fundacji Habitat for Humanity Poland. 

Trzeba zwiększyć liczbę dostępnych mieszkań, remontując pustostany

Z inicjatywy Fundacji Habitat for Humanity Poland powstała Koalicja „Pustostany na Domy”. Zrzesza ponad 30 partnerów, w tym przedstawicieli największych miast m.in: Warszawa, Kraków, Łódź, Włocławek, Bytom, organizacje pozarządowe, ruchy miejskie, instytucje badawcze, a także lokalnych praktyków i aktywistów.

Adaptacja pustostanów to nie tylko krok do rozwiązania kryzysu mieszkaniowego, ale również odpowiedź na kryzys klimatyczny oraz potrzeby mieszkańców, którzy oczekują bezpiecznego i uporządkowanego sąsiedztwa.  

Mieszkanie to podstawowa sprawa, a Polska od kilku lat przeżywa niestety kryzys mieszkaniowy. Aby się z nim efektywnie zmierzyć, potrzebujemy międzysektorowej współpracy i połączenia sił. Dlatego też zawiązujemy koalicję. Będziemy wspólnie wypracowywać takie rozwiązania, które poprzez wykorzystanie potencjału pustostanów pomogą zaspokoić potrzeby mieszkaniowe szerokich grup społecznych – w tym młodych osób – i jednocześnie spełnią ambitne cele klimatyczne. Tak powinno działać państwo, odpowiadając na wyzwania XXI wieku – mówi Koordynatorka Koalicji i ekspertka ds. Rzecznictwa Fundacji Habitat for Humanity Poland, Justyna Nakielska 

Co dalej z Funduszem Dopłat Banku Gospodarstwa Krajowego?

Jedną z kluczowych kwestii dla koalicji są losy Funduszu Dopłat Banku Gospodarstwa Krajowego w wysokości 10 mld zł. Zakłada się, że dzięki tej kwocie zainwestowanej w remonty pustostanów mogłoby powstać nawet 75 tys nowych mieszkań. 

- Chcemy, aby coraz więcej polskich samorządów adaptowało wolne lokale i pustostany u siebie. To jest zasób, który stoi niewykorzystany, choć mógłby służyć za domy dla ogromnej ilości rodzin, młodych osób czy seniorów. Odpowiednie wsparcie finansowe od Państwa jest tutaj kluczowe. Oczekujemy, że rząd przyzna te 10 mld zł jak najszybciej – kryzysowa sytuacja mieszkaniowa tego wymaga – apeluje Aleksandra Krugły, dyrektorka Rzecznictwa Fundacji Habitat for Humanity Poland 

Czytaj też: Kamienica „Barbary - HOME by Zeitgeist" w Warszawie już odnowiona. Jak się zmieniła?

Listen to "Schody - żelbetowe czy drewniane. MUROWANE STARCIE" on Spreaker.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.