Jak wykończyć ściany i posadzki klatki schodowej? Aranżacja części wspólnych w budynkach wielorodzinnych

2023-05-08 16:15
Czym wykończyć ściany i posadzki klatki schodowej? Aranżacja części wspólnych w budynkach wielorodzinnych
Autor: Wienerberger Reprezentacyjny charakter klatki schodowej został uzyskany dzięki wysokiej jakości materiałom wykończeniowym

Klatki schodowe i części wspólne budynków wielorodzinnych powinny stanowić ich estetyczną wizytówkę. Dbałość o detal, dopracowanie szczegółów i zastosowanie nowoczesnych materiałów wykończeniowych wpływają na pozytywne postrzeganie obiektu i przyczyniają się do budowania prestiżu inwestycji. Podpowiadamy, jakie rodzaje materiałów warto wykorzystać do wykończenia części wspólnych w obiektach mieszkalnych.

Spis treści

  1. Beton architektoniczny w częściach wspólnych
  2. Mikrocement na ściany i posadzki
  3. Efektowne imitacje betonu, kamienia i mozaiki
  4. Cegły i płytki – ponadczasowe wykończenie ścian
  5. Wielki powrót lastryko i lamperii – klasyczne wykończenie klatek schodowych
  6. Farby ścienne w częściach wspólnych
  7. Tapety natryskowe na ścianach korytarzy i klatek schodowych

Beton architektoniczny w częściach wspólnych

Beton architektoniczny postrzegany jest jako synonim surowego minimalizmu, ale odpowiednio dobrany pod względem faktury i kolorystyki potrafi stworzyć niezwykłą przestrzeń części wspólnej. Wiele nowo projektowanych inwestycji mieszkaniowych nawiązuje do estetyki loftów i stylu industrialnego. Dzięki swojej barwie beton doskonale komponuje się z popularnymi wnętrzami achromatycznymi, odcieniami szarości, bieli i czerni, jest także stosunkowo praktyczny w użytkowaniu. Występuje jako gotowe płyty (uprzednio prefabrykowane z formy) lub beton szalunkowy (dostarczany na budowę i wylewany do płyt szalunkowych).

Moda na ten materiał nie przemija – jego surowa estetyka oraz mnogość wzorów i ciekawych faktur (uzyskanych np. dzięki deskom szalunkowym), a także trwałość i niepalność czynią go rozwiązaniem niemal idealnym. Stereotypowe myślenie o płytach betonowych i kojarzonej z nimi chłodnej kolorystyce nie powinno przekreślać możliwości ich wykorzystania – obecnie są one oferowane przez wielu producentów w szerokiej palecie barw.

Mikrocement na ściany i posadzki

Niezwykle trwałym i atrakcyjnym wizualnie sposobem wykończenia powierzchni ścian oraz posadzek części wspólnych jest mikrocement (zaprawa na bazie cementu i domieszek polimerowych), nazywany „systemem milimetrowym” ze względu na grubość warstwy (2–3 mm). Oprócz bogatej kolorystyki dostępne są liczne faktury tego materiału, a utworzona dzięki niemu powłoka – w przeciwieństwie do tradycyjnego betonu – jest niepyląca.

Mikrocement można zastosować również na starej posadzce (o stabilnym podłożu) lub nierównej ścianie. Jego aplikacja jest trudna, dlatego to zadanie trzeba powierzyć profesjonalnemu wykonawcy, z czym z kolei wiąże się wysoka cena.

Efektowne imitacje betonu, kamienia i mozaiki

Cenową alternatywą dla betonu architektonicznego lub kamieni naturalnych mocowanych w formie płyt (granit, marmur, piaskowiec, trawertyn) jest zastosowanie materiałów imitujących ich charakterystyczne cechy: barwę, stopień połysku czy fakturę. Efekt betonu można uzyskać za pomocą farb dekoracyjnych lub tynków strukturalnych, a celowe niedoskonałości w postaci raków, ubytków i wżerów jeszcze lepiej imitują wzorzec. Odwzorowanie trawertynu można osiągnąć poprzez odpowiednie przetarcia i prążkowane pociągnięcia pacą.

Struktura mozaikowa wykorzystywana w chemii budowlanej oraz materiałach wykończeniowych dotyczy charakterystycznego wyglądu dwóch zasadniczych składników: spoiwa i wypełniacza (drobnego granulatu w formie kolorowego groszku). Uzyskana faktura sprawia, że zużycie powłok ścian czy zabrudzenia powstające w trakcie eksploatacji części wspólnych obiektu nie są widoczne tak wyraźnie jak na gładkiej powierzchni. W tej grupie produktów najpopularniejsze są tynki mozaikowe. Stosuje się je przede wszystkim w miejscach narażonych na urazy mechaniczne, ścieranie i zabrudzenia, czyli na elewacjach, cokołach budynków i filarach. Sprawdzą się również we wnętrzach części wspólnej – ze względu na codzienne, intensywne użytkowanie klatki schodowej.

Cegły i płytki – ponadczasowe wykończenie ścian

Cegła jest rozwiązaniem ponadczasowym, a dodatkowo łatwo ją zestawiać z innymi materiałami, pasuje do nowoczesnych i tradycyjnych aranżacji. Często wykorzystuje się ją we wnętrzach soft loftów (nowo powstałych obiektów stylizowanych na industrialne). Choć dostępna w szerokiej gamie kolorystycznej, najczęściej jest wybierana w ciepłej, rdzawo-rudej tonacji. Możliwość odwzorowania układów odpowiadających różnym wiązaniom cegieł oraz melanż odcieni płytek ułożonych obok siebie sprawiają, że efekt ceglanej ściany sam w sobie stanowi dekorację części wspólnej budynku mieszkalnego. Do wyboru są płytki gipsowe lub betonowe, które imitują cegły, oraz klinkierowe (produkowane fabrycznie i ręcznie formowane), a także cegła rozbiórkowa historyczna cięta na plastry.

Czym wykończyć ściany i posadzki klatki schodowej? Aranżacja części wspólnych w budynkach wielorodzinnych
Autor: Wienerberger Duże tafle luster w części wspólnej odbijają nie tylko czarne cegły, ale również światło, optycznie powiększając przestrzeń

Wielki powrót lastryko i lamperii – klasyczne wykończenie klatek schodowych

Szare lastryko na posadzce i musztardowa lamperia olejna to popularny obraz wielu klatek schodowych w okresie PRL-u. W przypadku lastryko nazwa okazała się marketingowym obciążeniem – produkt występuje obecnie częściej pod włoską nazwą terazzo, dodatkowo w dużo bogatszej palecie barwnej. Składniki współczesnego lastryko to cement, grys (granitowy, bazaltowy, marmurowy) oraz pigmenty. Poszczególne frakcje tworzą ciekawe barwne efekty – określenie stracciatella doskonale oddaje wygląd posadzki. Może być ona bezspoinowa (wylewana) lub wykonana z pojedynczych płyt.

Dolne partie ścian korytarzy i klatek schodowych są szczególnie narażone na zużycie. Aby chronić je przed trwałymi zniszczeniami i zabrudzeniami, na powierzchni stosuje się lamperię, która może również dekorować płaszczyznę. Współcześnie w przypadku takich miejsc nie używa się już farb olejnych – w eleganckich wnętrzach coraz częściej stosuje się boazerię angielską (wykonaną na przykład z płyt MDF). Klasyczne ramki i płyciny pasują do wnętrzarskich stylów: glamour, eklektycznego czy francuskiego.

Farby ścienne w częściach wspólnych

Remonty części wspólnych budynków wielorodzinnych wykonuje się stosunkowo rzadko, przykładowo co 10 lat. Powłoki nałożone na ściany muszą się więc charakteryzować wysoką trwałością oraz być odporne na zmywanie i czyszczenie. Rozwiązaniem szczególnie polecanym jest grupa farb lateksowych. Pomalowane nimi ściany mogą być dodatkowo pokryte bezbarwnym lakierem, który tworzy warstwę zabezpieczającą. Wykończenia o wysokim połysku (na przykład farby o stopniu połysku powyżej 80) optycznie powiększają przestrzeń, ponieważ odbijają światło. W przypadku widocznych nierówności podłoża korzystniej jest jednak stosować matowe wykończenie.

Tapety natryskowe na ścianach korytarzy i klatek schodowych

Tapety natryskowe występują w formie półpłynnej masy i są aplikowane za pomocą pistoletu pneumatycznego (sposób ten nie wymaga specjalnego przygotowania podłoża, najczęściej ta czynność ogranicza się do gruntowania). Nakładanie preparatu przebiega etapowo. Pierwszy krok to malowanie podłoża, a drugi – natryskiwanie struktury. Sposób na wykończenie to lakierowanie, którego zadaniem jest zwiększyć odporność na ścieranie, uszkodzenia mechaniczne czy zabrudzenia oraz ograniczyć przepuszczanie wody. Chropowata struktura niweluje nierówności podłoża (może stanowić alternatywę dla farb strukturalnych).

Dodatkowo, aby rozświetlić pomieszczenie, do masy dodaje się brokat. Jednym z mitów dotyczących tapet natryskowych jest przyciąganie brudu i kurzu – w rzeczywistości mają one działanie antystatyczne. Do zalet tego rozwiązania należy też stosunkowo niska cena.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.