Drzwi wewnętrzne ‒ co wziąć pod uwagę przy ich wyborze?

2024-11-20 9:32
Drzwi wewnętrzne ‒ co wziąć pod uwagę przy ich wyborze?
Autor: Gettyimages Wygląd drzwi wewnętrznych powinien być dopasowany do wystroju mieszkania. Do klasycznych wnętrz należy wybrać proste, tradycyjne drzwi, a w przypadku charakterystycznych stylów drzwi stylizowane

Drzwi wewnętrzne służą przede wszystkim do wydzielania pomieszczeń, ale też pełnią istotne funkcje dekoracyjne i wpływają na komfort domowników. Podczas poszukiwania drzwi należy zwrócić uwagę nie tylko na ich estetykę, ale przede wszystkim na aspekty praktyczne.

Spis treści

  1. Wybór drzwi zewnętrznych
  2. Drzwi wewnętrzne przylgowe, bezprzylgowe, kryte 
  3. Rodzaje drzwi wewnętrznych – sposób otwierania
  4. Drzwi wewnętrzne – materiały 
  5. Jak dopasować drzwi wewnętrzne do stylu w mieszkaniu? 
Murator Remontuje: Jaką podłogę wybrać?
Materiał sponsorowany

Wybór drzwi zewnętrznych

Przed wyborem drzwi wewnętrznych do mieszkania trzeba przygotować kilka ważnych informacji. Po pierwsze, należy ustalić sposób otwierania drzwi – czy potrzebne są drzwi rozwierane, a może przesuwne lub składane. Oprócz tego, musimy dokonać pomiarów– szerokości i wysokości otworu drzwiowego, a także grubości ścian. Ten ostatni parametr ma wpływ na rodzaj ościeżnicy (stała lub regulowana). 

Ościeżnica stała (blokowa) ma konkretny wymiar, którego nie da się regulować. Sprawdza się w przypadku ścian o grubości 6‒10 cm. Ościeżnica regulowana pozwala na dopasowanie szerokości, co ułatwia montaż i pozwala na zastosowanie w lokalach o nierównych i niestandardowych grubościach ścian. Aby zastosować taką ościeżnicę, ściany nie mogą być cieńsze niż 7,5 cm.

Wymieniając stare skrzydła na nowe bez wymiany ościeżnicy, lepiej wybrać skrzydła bez elementów do montażu zawiasów. W starej ościeżnicy mogą one być umieszczone w innym miejscu. 

Drzwi wewnętrzne przylgowe, bezprzylgowe, kryte 

W branży stolarki drzwiowej z pewnością spotkamy się z wieloma terminami używanymi powszechnie. Poniżej przedstawiamy krótkie wyjaśnienia najczęściej stosowanych określeń:

  • drzwi przylgowe: klasyczny model stolarki drzwiowej, stanowi konstrukcję z widocznymi zawiasami; skrzydła drzwi przylgowych po zamknięciu częściowo chowają się w ościeżnicy, a częściowo na nią nachodzą (ta część, nazywana też wrębem, to przylga maskująca zamek mechaniczny);
  • drzwi bezprzylgowe: w odróżnieniu od drzwi przylgowych, skrzydła drzwi bezprzylgowych tworzą jedną linię z ościeżnicą, zawiasy są schowane i niewidoczne po zamknięciu, dzięki czemu cała konstrukcja prezentuje się bardziej estetycznie i spójnie; do tej grupy drzwi zalicza się też tzw. drzwi rewersyjne, czyli drzwi z odwrotną przylgą – są to drzwi, które otwierają się do środka pomieszczenia, chociaż wyglądają, jakby miały się otwierać w przeciwnym kierunku; 
  • drzwi ukryte: drzwi z niewidoczną ościeżnicą ukrytą w ścianie, skrzydło drzwiowe jest całkowicie zlicowane ze ścianą; drzwi na ukrytej ościeżnicy wykonuje się z zastosowaniem ościeżnicy aluminiowej podtynkowej; jest to stosunkowo nowe rozwiązanie na rynku, które sprawdza się w szczególności w minimalistycznie urządzonych wnętrzach. 

Rodzaje drzwi wewnętrznych – sposób otwierania

Ze względu na sposób otwierania drzwi wewnętrzne dzieli się na:

  • rozwierane: klasyczny typ drzwi, który stosowany jest w większości wnętrz z uwagi na dobre właściwości izolacyjne oraz uniwersalność; drzwi rozwierane mogą być prawe lub lewe; potrzebują dość dużo miejsca na swobodne otwieranie i zamykanie skrzydła; 
  • przesuwne: pojedyncze lub podwójne skrzydła przesuwają się po szynie i są podwieszane do prowadnicy; po otwarciu drzwi przesuwnych skrzydła mogą się schować w kasecie lub zachodzić na ścianę, nadają się do niewielkich wnętrz;
  • składane (harmonijkowe, łamane): skrzydło podzielone na kilka części i połączone za pomocą zawiasów porusza się po szynie zamontowanej na górze ościeżnicy; drzwi składane cechują się bardzo słabą izolacją akustyczną i niewielką odpornością na uszkodzenia mechaniczne, często są montowane w małych mieszkaniach.

Drzwi wewnętrzne – materiały 

Drzwi wewnętrzne dostępne dziś na rynku wykonuje się z trzech podstawowych materiałów: drewna, płyt drewnopochodnych oraz ze szkła. 

  • Drzwi drewniane: występują w wersji z drewna litego i drewna klejonego warstwowo. Te drugie są częściej spotykane z uwagi na korzystną cenę i dobre parametry techniczne. Cechują się trwałością, naturalnym i eleganckim wyglądem, wprowadzają do wnętrz ciepły i przytulny klimat. Mogą jednak być podatne na odkształcenia pod wpływem wilgoci i temperatury. Drzwi drewniane wykonuje się z takich gatunków drewna, jak: sosna, buk, jesion i mahoń. 
  • Drzwi z płyt drewnopochodnych: największa i najpopularniejsza grupa drzwi wewnętrznych; produkuje się je z płyt wiórowych lub pilśniowych (zwykłych, MDF, HDF), z włókien drewna świerkowego, sosnowego i ze zrębków drewnianych. Drzwi z płyt drewnopochodnych stanowią doskonałą alternatywę dla drzwi drewnianych, gdyż są od nich tańsze i lżejsze, a przy tym dość odporne na odkształcenia. Dostępne są w różnych kolorach, mogą być frezowane i stylizowane. 
  • Drzwi szklane: tego typu drzwi występują w wersji bezramowej – tafla szkła umieszczona jest w zawiasach oraz w wersji z aluminiową lub drewnianą ramą; w drzwiach szklanych wykorzystuje się szkło hartowane lub klejone (z folią zabezpieczającą). Ten model drzwi sprawdza się szczególnie dobrze w nowoczesnych i oryginalnie urządzonych wnętrzach. 

Jak dopasować drzwi wewnętrzne do stylu w mieszkaniu? 

Wygląd drzwi wewnętrznych ma duży wpływ na to, jak prezentuje się całe wnętrze. Aby drzwi idealnie wkomponowały się w wystrój mieszkania, należy zwrócić uwagę na dominujący w nim styl aranżacyjny. Kierujemy się zasadą podobieństwa, to znaczy – w przypadku klasycznych wnętrz wybieramy proste i tradycyjne drzwi, a w przypadku charakterystycznych stylów stawiamy na drzwi stylizowane. Oto przykładowe propozycje drzwi do modnych obecnie wnętrz: 

  • styl klasyczny: do wnętrz urządzonych w tradycyjnym nurcie (np. z drewnianą podłogą), najlepiej pasują klasyczne drzwi drewniane;
  • styl minimalistyczny: w nowoczesnych wnętrzach (np. z podłogą z paneli winylowych) sprawdzają się drzwi z MDF-u, najlepiej w wersji z niewidoczną ościeżnicą; 
  • styl industrialny: w aranżacjach loftowych należy postawić na surowe materiały, jak np. szkło, metal; w takich pomieszczeniach ciekawy efekt można uzyskać, wybierając drzwi przesuwne, np. ze szkła;
  • styl boho: ten wystrój kojarzy się z prostotą i naturą, najczęściej w takich wnętrzach wykorzystuje się naturalne materiały: drewno, kamień, wiklinę, dodatki z naturalnych tkanin. Doskonałym wyborem będą w tym przypadku drzwi z drewna, także w wersjach stylizowanych np. z efektownym zdobieniem lub wzorem. 

Wybierając odpowiedni kolor drzwi wewnętrznych należy kierować się odcieniem ścian, podłogi oraz mebli. Warto zdecydować się na stonowane barwy oraz dążyć do tego, aby w pomieszczeniach dominowały najwyżej 2‒3 barwy. Duże znaczenie, jeśli chodzi o estetykę, ma również wybór klamek do drzwi wewnętrznych. Na rynku można dziś znaleźć klamki do drzwi wykonane z różnych materiałów (ze stali nierdzewnej, mosiądzu, aluminium, z elementami drewna i szkła itp.), a także w wielu wersjach wykończenia (matowe, błyszczące, niklowane), rozmaitych kształtach i stylizacjach (np. vintage, nowoczesne). 

Okna - Plastikowe czy drewniane? MUROWANE STARCIE
Piotr Laskowski oraz Radosław Murat zapraszają na "Murowane Starcie". W tym odcinku prowadzący zetrą się o wybór okien. Co i w jakich sytuacjach wybrać, drewno czy plastik? Zapraszamy do odsłuchu
Murowane starcie
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.