BELLA PLAST – profile wykończeniowe do systemów dociepleń ETICS

2023-10-30 0:00 Materiał sponsorowany

System dociepleń budynków BSO (bezspoinowy system ociepleń), ETICS popularnie nazywany metodą „lekką – mokrą”- z wykorzystaniem okładzin termicznych typu styropian i wełna mineralna - to najpowszechniejsza i wciąż pod względem ekonomicznym – najbardziej atrakcyjna metoda ocieplania ścian zewnętrznych budynków.

Kompleksowe wykończenie każdej krawędzi elewacji ETICS

Profile wykończeniowe Bella Plast zapewniają poprawne technicznie zakończenie i zespolenie warstw systemu w miejscach gdzie występuje krawędź czyli obszar, w którym kończy się ciągłość warstw systemu: okładzina termiczna, siatka szklana, klej i tynk. Profil ma za zadanie bezpiecznie zespolić te warstwy, bez możliwości rozwarstwienia się ich w przyszłości. Inaczej, każda krawędź, pozbawiona profilu wykończeniowego Bella Plast, będzie miejscem - gdzie w wyniku oddziaływania warunków atmosferycznych - rozpocznie się destrukcja elewacji.

Warto zatem zadbać o odpowiedni dobór profili i tym samym zapewnić technologiczną trwałość elewacji dociepleniowej na wiele lat a przy okazji podnieść jej walory estetyczne i design’erskie korzystając z szerokiej oferty profili technicznych i ozdobnych.

Do podstawowych krawędzi w elewacji BSO zaliczamy:

  • połączenie tynku z ościeżnicą okienną – tu stosujemy tzw listwy „APU” czyli listwy przyokienne dylatacyjne, 
  • połączeniu tynku z prowadnicą rolet: specjalne listwy dylatacyjne do prowadnic rolet (seria BP13 + BP13 R),
  • wszelkie elementy (kształty) wysunięte na zewnątrz elewacji np. balkon, taras, wykusz czy najpowszechniej: dolne zakończenie elewacji nad cofniętym cokołem – tutaj montujemy okapniki (seria BP14) i nowość czyli listwa okapnikowa zwijana o nazwie BP14 RF pozwalająca wykonać montaż listwy okapnikowej bez łączenia czyli np. w odcinku ciągłym 25m i więcej – listwa ma ochronę patentową w U.P. R.P., EU i na wielu innych terytoriach,
  • wszelkie naroża: wokół okien, drzwi, czy narożnik budynku – tu stosujemy kątowniki zbrojące (seria BP10)
  • bardziej specjalistyczne profile: dylatacja systemowa (BP15) lub (BP16 kątowa) w miejscu przebiegu podziału budynków (osadzonych na oddzielnych ławach fundamentowych) lub kiedy rozpiętość elewacji w poziomie przekracza 15m).
  • inne m.in. ozdobne listwy do boniowania wraz z akcesoriami np. łączniki krzyżowe seria BP11H CC czy w kształcie „T” BP11HTC (BP11), ozdobne imitacje blachy „na rąbek” w postaci listwy PVC (BP19)odwzorowującej blaszany rąbek, ale dającej niezliczone możliwości położenia na elewacji w każdym kierunku i w dowolnym układzie graficznym często stosowane razem z listwą do boniowania o wnęce trójkątnej BP11 HTS np. na przemian z listwą BP19, co pozwala uzyskać efekt bruzdy wewnętrznej i bruzdy zewnętrznej jednocześnie, czy zakończeniowe listwy elewacyjne (BP22) stosowane w miejscu granicy zmiany ziarnistości tynku lub/i  jego koloru. Ciekawym rozwiązaniem są także regulowane listwy startowe PVC (seria BP30S) pozwalające zamontować płyty izolacji termicznej do grubości 22cm oraz listwy startowe BP30S LUX COK, BP30S PLUSN COK, BP30S LUXN COK, BP30S ECO PLUS COK, które składają się z elementu nośnego montowanego do ściany oraz elementu zewnętrznego składającego się z poziomej półki oraz okapnika w kilku kształtach – rozwiązanie to skierowane jest do elewacji w domach pasywnych gdzie grubość izolacji termicznej może przekraczać 30cm i więcej.
Partnerzy
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.