Wibroizolatory – niezbędny dodatek do małych urządzeń

2023-10-30 0:00 Materiał sponsorowany
Wibroizolatory – niezbędny dodatek do małych urządzeń
Autor: Walraven Wibroizolatory Walraven do tłumienia drgań urządzeń montowanych na dachu

Wyposażenie budynków mieszkalnych obejmuje coraz większą liczbę urządzeń, które podczas ciągłej eksploatacji generują wibracje mechaniczne i hałas. Są to działania niepożądane, które mogą mieć znaczący (negatywny) wpływ na nasze zdrowie, zarówno fizyczne, jak i psychiczne. Odpowiednia wibroizolacja urządzeń znacząco poprawia komfort użytkowników budynku. Sprawdź, jak zapobiec niepożądanym wibracjom, i który wibroizolator wybrać.

Czym właściwie jest wibracja?

To drgania, a dokładniej zjawisko mechaniczne, polegające na ruchu oscylacyjnym wokół punktu równowagi. Wibracje mogą być wywoływanie celowo w momencie gry na gitarze (ruch strun), podczas drgań membrany w głośniku czy też w telefonach komórkowych.

Częstszym zjawiskiem są wspomniane wcześniej wibracje niepożądane, powstające jako niechciany efekt uboczny pracy urządzenia. Mogą być wywołane m.in. przez powstawanie luzów w mocowaniu, niedokładny montaż urządzenia, złe wyważenie elementów obrotowych lub w wyniku zużycia materiałów.

Drgania mogą być generowane przez pompy ciepła, klimatyzatory, pompy wodne, wentylatory, bramy garażowe, kotły, windy lub inne elementy wyposażenia budynku. Niezależnie od częstotliwości odbierane są jako uciążliwe, ponieważ wpływają na cały organizm człowieka. Pobudzają wiele receptorów jednocześnie i przenoszą impulsy do układu nerwowego, co powoduje odruchowe reakcje organizmu. W skrajnych przypadkach i przy dużej częstotliwości mogą doprowadzić do trwałych zmian chorobowych.

Negatywne skutki wibracji wpływają nie tylko na człowieka i jego zdrowie i samopoczucie. Regularnie powtarzające się wibracje mogą również powodować negatywne konsekwencje dla konstrukcji budynku, wyższe wymagania w zakresie konserwacji i kontroli urządzeń, nieprawidłowe działanie sprzętu i jego skróconą żywotność, a także naruszenie norm i przepisów szczegółowych.

Wibroizolatory – niezbędny dodatek do małych urządzeń
Autor: Walraven Przenoszenie drgań w budynku

Jak rozwiązać problem wibracji?

Najskuteczniejszym sposobem eliminacji drgań jest wyizolowanie drgającej maszyny od podłoża za pomocą izolatorów, czyli sprężystych urządzeń, które dobierane są do konkretnego mocowanego urządzenia.

Firma Walraven posiada grupę produktów służących do tłumienia drgań i wibracji. Walraven VibraTek® to linia produktów składająca się z metalowych i elastomerowych izolatorów wibroakustycznych. Rozwiązania te dobierane są indywidualnie do wybranych urządzeń dla zadanych parametrów.

Odpowiednio dobrane izolatory wibroakustyczne powinny być umieszczane bezpośrednio pomiędzy konstrukcją wsporczą a urządzeniem wytwarzającym niepożądane wibracje. W takim przypadku izolatory mogą skutecznie pochłaniać aż do 99% generowanych wibracji.

Wibroizolacja zapobiega transmisji drgań i hałasu na konstrukcję budynku

O komfort akustyczny warto zadbać na możliwie najwcześniejszym etapie prac w budynku. Bardzo często błędy inżynierskie i zaniedbania na etapie budowy oraz montażu prowadzą do zwiększenia poziomu hałasu w pomieszczeniach bezpośrednio przylegających do maszynowni lub elementów technicznego wyposażenia budynku. Ten problem może dotyczyć także pomieszczeń oddalonych od źródła drgań, które jednak przenoszone są przez konstrukcję budynku.

Bardzo często transmisja hałasu odbywa się poprzez elementy instalacji, takie jak rury zasilania wody użytkowej czy CO lub kanały wentylacyjne wewnątrz budynku. W takim przypadku, nawet dla pomieszczeń znacznie oddalonych od źródła hałasu, sztywny montaż instalacji do stropu lub ściany (np. brak izolacji w przejściu ppoż), zamienia ścianę w membranę wzmacniającą hałas, którym może być np. pompa obiegowa.

Dlatego tak ważne jest ograniczenie wibracji wytwarzanych przez stale eksploatowane urządzenia?

Lepszym rozwiązaniem jest zapobieganie problemom powstawania wibracji i hałasu już na etapie projektowania i budowy, niż późniejsze naprawianie tego, co już funkcjonuje. Na etapie budowy koszt izolatorów stanowi kilka procent całkowitych kosztów ogólnego systemu HVAC i są to dobrze wydane pieniądze, w porównaniu do strat naprawczych, które będą nieporównywalnie wysokie - zarówno pod kątem czasowym, jak i kosztowym. Cena izolatorów jest nieporównywalnie niska w stosunku do ceny urządzenia.

W ofercie Walraven można znaleźć pełną gamę izolatorów wibroakustycznych zarówno gumowych, jak i metalowych, podkładek antywibracyjnych, a także mocowań i sprężyn, które eliminują problemy z drganiami w instalacji HVAC.

Produkty Walraven VibraTek® rozwiązaniem problemów wibracji

Jednym z produktów linii Walraven VibraTek® jest elastomerowa nóżka ze złączem M8 do poziomowania urządzeń i tłumienia ich drgań (Walraven VibraTek® MR-L 1000/M8).

Jest to tworzywowy izolator z nakrętkami zgodnymi z DIN 934 oraz podkładkami zgodnymi z DIN 9012 dostarczanymi w zestawie. Rekomendowany jest do maszyn o prędkościach roboczych powyżej 2500 obr./min – zapewnia stopień redukcji wibracji od 75 do 80%.

Elastomerowe nóżki poziomujące są proste w montażu i nie wymagają mocowania do konstrukcji nośnej. Przeznaczone są dla urządzeń swobodnie stojących na podłożu, o maks. masie 320 kg. Dodatkowym atutem jest fakt, że części metalowe i tworzywowe mogą zostać oddzielone w celu recyklingu.

Wibroizolatory – niezbędny dodatek do małych urządzeń
Autor: Walraven Elastomerowa nóżka Walraven VibraTek® MR-L 1000/M8 (z lewej) oraz elastomerowy amortyzator Walraven VibraTek® SB-MM (z prawej)

Firma Walraven oferuje również amortyzatory drgań, m.in. elastomerowy amortyzator z dwoma zewnętrznymi trzpieniami gwintującymi Walraven VibraTek® SB-MM.

To uniwersalny amortyzator wykonany z tworzywa – idealny do stosowania z wszelkiego rodzaju podwieszeniami oraz mocowaniami urządzeń. Dostępny jest w czterech konfiguracjach.

Ten elastomerowy amortyzator idealny jest do zastosowań z urządzeniami i maszynami montowanymi na metalowej powierzchni. Przeznaczony jest wyłącznie dla sił ściskających, dla urządzeń montowanych na podkonstrukcji, o masie maks. 168 kg.

Warto zadbać o swój komfort i bezpieczeństwo minimalizując hałas i wibracje, dzięki produktom Walraven VibraTek®. Sprawdź ofertę produktową i dobierz odpowiednie rozwiązanie.

Partnerzy
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.