Nowoczesne rozwiązanie grzewcze w domu Piotra Żyły

2023-10-30 0:00 Materiał sponsorowany
Piotr Żyła wybrał pompę ciepła Panasonic
Autor: Panasonic Heating & Cooling Solutions Piotr Żyła wybrał pompę ciepła Panasonic

Styl życia skoczka narciarskiego jest wymagający. Ciągłe treningi, rywalizacja i częsta nieobecność w domu mogą być wyzwaniem. Jak zapewnić komfort podczas krótkich powrotów do rodzinnego domu między turniejami czy konkursami? Oto rozwiązanie wybrane przez Piotra Żyłę.

Jak wygląda nowy dom Piotra Żyły?

Nowo wybudowany dom ma powierzchnię 150 m2 i został wykonany w technologii szkieletowej. Jako źródło ciepła zainstalowano w nim pompę ciepła Panasonic Aquarea o mocy 5 kW. Urządzenie w dobrze izolowanych budynkach o niskim zapotrzebowaniu energetycznym doskonale zapewnia komfort cieplny w sezonie grzewczym oraz przygotowuje ciepłą wodę użytkową przez cały rok. Ponadto pompa współpracuje z instalacją fotowoltaiczną, co czyni ten dom niemal niezależnym energetycznie.

Dlaczego Piotr Żyła wybrał pompę ciepła typu All in One?

Podczas wyboru rozwiązania zdecydowano się na układ ze zintegrowanym zasobnikiem ciepłej wody użytkowej, co dodatkowo pozwoliło na ograniczenie przestrzeni potrzebnej do montażu urządzeń. Cała instalacja zmieściła się w spiżarni, gdyż nie wymaga wydzielenia osobnego pomieszczenia technicznego wyposażonego w dodatkową wentylację czy system kominowy. Ze względu na nieduże gabaryty (jak sprzęt AGD) oraz wygląd, pompę ciepła typy All inb One można zainstalować w dowolnym miejscu w domu – sprawdzi się zarówno w kuchni, holu, jak i w pomieszczeniu gospodarczym.

Wstępnie projekt budynku zakładał ogrzewanie kotłem elektrycznym. Jednak Piotr Żyła postawił na bardziej ekonomiczne źródło ciepła. Jak się okazało, analiza opłacalności przeprowadzona w oparciu o charakterystykę energetyczną budynku wykazała, że w tym przypadku pompa ciepła będzie 3-4 razy tańsza w eksploatacji niż wcześniej planowane rozwiązanie.

Inwestora przekonały nie tylko możliwe do uzyskania oszczędności, lecz także doświadczenia znajomych użytkujących urządzenie w swoich domach już od kilku sezonów. Jednym z nich jest Dawid Kubacki, który jest bardzo zadowolony z wymiany wcześniej użytkowanego kotła na paliwo stałe na pompę ciepła Panasonic. Poza oszczędnością, kolejną z wymienionych przez niego zalet tej modernizacji jest bezobsługowość instalacji, a także możliwość zdalnej kontroli i zmiany parametrów systemu za pomocą łatwej w obsłudze aplikacji mobilnej.

Każdy użytkownik ma inne preferencje dotyczące komfortu cieplnego. Pod tym względem pompa ciepła Panasonic, którą posiada Piotr Żyła jest bardzo elastyczna i pozwala dostosowywać parametry pracy do upodobań domowników. Jest to dodatkowa cecha, którą docenił Piotr. Skoczek może szybko regulować temperaturę panującą w domu, a także ustawiać utrzymanie określonych parametrów w danym okresie. Przyjazna w obsłudze aplikacja Smart Cloud daje możliwość sterowania układem z dowolnego miejsca i regulacji ustawień w czasie rzeczywistym, można np. zmniejszyć temperaturę w domu nawet wtedy, gdy nie ma w nim użytkowników.

Ekonomiczny system grzewczy

Dystrybucja ciepła w omawianym domu odbywa się systemem ogrzewania podłogowego, który jest przystosowany do pracy w niskich parametrach ciepłej wody grzejnej. Przy takim rozwiązaniu, podgrzanie do niższej temperatury (podłogówka) wymaga zużycia mniejszej energii elektrycznej do zasilenia pompy ciepła. Potwierdzają to parametry pracy urządzenia po pierwszym sezonie użytkowania.

Pompa ciepła została zainstalowana w domu Piotra Żyły rok temu. Przez cały sezon grzewczy utrzymywała stałą temperaturę w budynku. W tym czasie zużyła ok. 1400 kWh energii elektrycznej. W tych samych warunkach pracy w przypadku zastosowania kotła elektrycznego zużycie energii byłoby czterokrotnie większe.

Korzyści nie tylko dla użytkownika

Jeden system spełnia wszystkie oczekiwania inwestora. Zapewnia oszczędność nie tylko pieniędzy, lecz także czasu. Zamiast zajmować się zapewnieniem odpowiedniej temperatury w domu, Piotr może zrelaksować się i odpocząć.

Ponadto dostarczany z pompą ciepła moduł internetowy umożliwia użytkownikowi zdalne sterowanie, a także daje zdalny dostęp serwisowy dla firmy instalacyjnej (Aquarea Service Cloud). Instalator, dzięki stałemu połączeniu internetowemu z danym urządzeniem, niemal natychmiast jest w stanie zauważyć nieprawidłowości w jego działaniu i podjąć odpowiednie kroki, nawet zanim użytkownik spostrzeże awarię.  

Zobacz wideo: Jak Piotr Żyła przygotowuje się do sezonu i rozprawia się z zimnem?

Partnerzy
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.