Elastyczność w pełnym wymiarze! System kostek i płyt Novator® City

2023-10-30 0:00 Materiał sponsorowany
Elastyczność w pełnym wymiarze! System kostek i płyt Novator® City
Autor: Bruk-Bet Nawierzchnia placu z płyt Novator® – osiedle Bliska Wola w Warszawie

Novator® City to system kostek i płyt brukowych przeznaczony do nowoczesnych przestrzeni użyteczności publicznej. Płyty brukowe w rozmiarze XL (do 60 x 120 cm) są nowym rozwiązaniem w Polsce, a ich stosowanie jest dużym wyzwaniem architektonicznym dla projektantów nawierzchni reprezentacyjnych przestrzeni miejskich.

System kostek i płyt brukowych Novator® City

Geometryczność, czysta forma oraz transparentność są głównymi cechami systemu Novator®, a także synonimem nowoczesności. 22 formaty o wymiarach elementów od 20 x 20 do 60 x 120 cm dają szerokie spektrum możliwości wyboru przez inwestora i projektanta optymalnych wymiarowo kostek i płyt oraz łączenia ich w jednej zabudowie – w ułożeniach zarówno rzędowych, pasmowych, strefowych, jak i modularnych lub przypadkowych.

Elastyczność w doborze formatów pozwala niemal dowolnie kształtować siatki spoin i podziałów oraz kreować różnorodne wzory ułożenia płyt. System Novator® City tworzą modularne kostki brukowe oraz płyty wielkoformatowe o grubościach 8, 12 i 16 cm. Płyty mają gładkie powierzchnie i delikatne mikrofazowe wykończenia krawędzi.

Kolorowa i trwała nawierzchnia

Kolorystyka płyt Novator® City obejmuje wszystkie wykończenia oferowane przez firmę Bruk-Bet i jest dostępna na indywidualne zamówienie, zgodnie z projektem nawierzchni. Płyty brukowe z serii Novator® mają dodatkowe zabezpieczenie warstwy nawierzchniowej w postaci laminowanej powłoki ochronnej Perlon® Lamino. Jest to innowacyjna uszlachetniona powierzchnia, fabrycznie połączona z warstwą licową produktu.

Dzięki laminacji płyty chronione są przed trwałymi zabrudzeniami użytkowymi, np. od oleju silnikowego lub płynów spożywczych, oraz możliwe jest ich łatwiejsze zmywanie i utrzymanie w czystości.

Elastyczność w pełnym wymiarze! System kostek i płyt Novator® City
Autor: Bruk-Bet Nawierzchnia z płyty Novator® – alejki przed obiektem biurowym

Techniczna funkcjonalność płyt Novator® City

Zróżnicowane grubości płyt brukowych – 8, 12 i 16 cm – dają możliwość dostosowania poszczególnych formatów do charakteru nawierzchni oraz projektowanych nośności. Płyty wielkoformatowe przeznaczone są do ułożenia na reprezentacyjnych placach miejskich i w strefach ruchu pieszego z ruchem dostawczym i załadowczym, a także dróg o prędkościach ograniczonych do 30 km/h.

W zależności od formatu i grubości płyty Novator® City mogą być stosowane jako nawierzchnie przejezdne dla ciężkich samochodów technicznych, pożarniczych oraz pojazdów służb utrzymania czystości.

Elastyczność w pełnym wymiarze! System kostek i płyty Novator® City
Autor: Bruk-Bet Płyty ułożone na sztywnej podbudowie przenoszą obciążenia od ruchu ciężkiego

Natężenie ruchu ma duży wpływ na wymaganą grubość płyt wielkoformatowych. Dla ruchu spokojnego i słabego, tzn. regularnego użytkowania przez samochody osobowe i dostawcze oraz okazyjnie przez samochody ciężkie, należy stosować płyty o grubości 12 cm.

W przypadku ruchu średniego i dużego, czyli regularnego użytkowania przez pojazdy ciężkie, wykorzystuje się płyty o długości nie większej niż 60 cm i grubości 16 cm. Kostki brukowe Novator® City przenoszą znaczne obciążenia przy mniejszych grubościach, dlatego nie stawia się im ograniczeń wymaganych dla płyt wielkowymiarowych.

Wszystkie te czynniki powinny być brane pod uwagę przy projektowaniu nawierzchni, ponieważ mają zasadnicze znaczenie dla zapewnienia trwałości i poprawnego użytkowania. Prawidłowo zaprojektowane konstrukcje nawierzchni i jej podbudowy mają decydujący wpływ na trwałość i jakość wykonanych ścieżek, placów i dróg.

Partnerzy
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.